17 Mayıs 2016 Salı

Volim Te, Uhubbuka, Te Dua, Seni Sevirem... Davutoğlu Hoca

Kim ne sebep bulursa bulsun, başlıkta söylediğim gibi biz onu çok sevdik. Boşnaklar da, Arnavutlar da, Araplar da, Azeriler de sevdi onu. Malezya'da hocaları olduğu Afrikalısı da, Uzak Doğulusu da sevdi Hoca'yı.

Bir önceki yazımı içimde kalmasın Etyen Bey ile Gülay Hanıma reva görülene sessizlik diyerek yazdım, şimdi de Davutoğlu Hoca'nın dimdik, onurlu ve ilkeli gidişine susmaya elvermedi gönlüm.

Siyasetin büyük hesaplarını, partideki anlaşmazlığı, Erdoğan'ın ne düşündüğünü düşünmeksizin hepimizin, hatta müzmin muhalif Kılıçdaroğlu'nun bile hakkının helal olduğu bir Hoca, bir siyasetçi, edebiyle tevazusuyla geldi geçti Başbakanlık koltuğundan.

İlk başlarda Erdoğan'ın karizmasının altında ezilir mi, akademik kimliği siyaset yapmasına el verir mi diye sorgulardım ama zamanla sadece benim değil birçoklarının oldu bu iş dediği yere gelmişti hoca. Reis'e olan saygısını, sevgisini bir kere olsun kaybetmeden, kurucu lidere vefasızlık etmeden kendi tarzını koyuyordu siyaset tarihine.

Neden gitti sorusuna bir cevap değil bin cevap verilebilir. Bin türlü anlaşmazlık, söylem farkı, eylem çatışması aranabilir. Hepsinin de mantıklı ve tutarlı bir yanı olabilir. Benim hiçbiriyle işim yok, zira uzun zamandır siyasetle de aram yok.

Şimdi yeni başbakan gelecek, kim olacak, nasıl bir profilde olacak tartışılıp duruyor. Gelen gideni aratır mı bilmem ama gidenden Allah bin kere razı olsun. Danışmanlık döneminden Dışişleri Bakanı olduğu döneme ve oradan 20 ay süren Başbakanlık misyonuna kadar Davutoğlu hoca geniş kitlelerin, Ak Partililerin ve Ak Partili olmayanların gönlüne girdi. Ne idüğü belirsiz dosyalar ve ipe sapa gelmez iddialar ile gönüllerdeki yeri silinmez. Hele ki Başbakanlığa veda edip kongre tarihini ve aday olmayacağını açıkladığı konuşmasından sonra gönüllerdeki yeri daha da sağlamlaşmıştır.

Biz seni sevdik, senden razı olduk. Allah'da senden razı olsun inşallah Ahmet Hoca! Eminim ülkene, milletine ve biz gençlere katkın artarak devam edecektir. İlkeli duruşun hepimiz için örnek olsun. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme