30 Eylül 2020 Çarşamba

Önce Siyasetin DEVA'sı Olacağız

15 Ağustos 2020 Cumartesi günü DEVA Partisi Genel Merkezi'nde aldığımız yetki belgesinden bugüne neredeyse 1,5 ay geçti. Biz Bursa İl Kurucu Heyetine verilen görev İl ve İlçe Teşkilatlarını kurmak ve bir İl Binası organize etmekti. Geçtiğimiz 45 gün boyunca bu görevi yerine getirmek için Kurucu İl Başkanımız rehberliğinde çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 

İlk önce şunu söylemek isterim; DEVA Partisi'nin kendisine has bir tarzı var. O yüzden süreç uzuyor, gecikiyor gibi görünebilir. Oysa sağlam temeller atılarak yola devam edilmek istendiği için ince eleyip sık dokuduğumuzu söylemeliyim. Konu siyaset olunca birçok kişi hızlı bir teşkilatlanmayla beraber ülke gündemine ve yerel gündeme dair yüksek sesli bir muhalefet bekliyor. Fakat başlıkta da belirtiğim gibi mevcut hastalıklı siyaset ortamına ayak uydurmayı değil, siyasete de DEVA olmayı hedefliyoruz. Nasıl mı? 

Öncelikle bize gelen binlerce başvuruyu çok önemsiyoruz. Hepsiyle iletişim kurmaya azami özen gösteriyoruz. Efendim şu tanıdıklar var; falancanın parası var, filancanın binası var gibi eski siyasetin yöntemlerine başvurmuyoruz. İlk önce DEVA Partili olmak isteyenleri, partimizin web sitesine girerek başvuru yapanları dikkate alıyoruz. Elbette eski usule alışık olan, henüz DEVA'yı anlamamış kişileri de kırıp dökmüyoruz. Onlara da nazikçe, sabırla ne yapmak istediğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü biz "önce insan" diyoruz. 

Bizim bazı önceliklerimiz var; 

1- Kamu kaynaklarına bağımlı olmayan, objektif bakış açısına sahip gerçek anlamda sivil toplum kuruluşları ile istişare 

2- İlimizin ekonomik, sosyal, siyasi yapısına zarar verdiği açıkça bilinen kişi ve gruplardan uzak durma

3- Farklı sosyal çevre ve siyasi eğilimlerden demokrat tavır sahibi, güvenilir, işinde ehliyet ve liyakat sahibi insanlarla birlikte çalışmaya ve bu insanlarla sürekli iletişim halinde olmaya özen gösterme

4- Gençlerdeki siyasal değişimin yönü, yeni siyasi düşünce ve partilere bakış açılarını dikkate alma

5- Siyasette deneyimi olanların yanında, siyasete ilgi duyan, katkısı olacağını düşündüğünüz ve daha önce herhangi bir siyasi faaliyeti bulunmamış insanların yönetimlerde yer almasına önem verme

ve bunların yanında bazı kriterlerimiz de mevcut; 

1- İşini iyi yapan bir insan olarak bilinmek 

2- Ekonomik açıdan bağımsız ve kendine yeterli olabilmek

3- Çevresinde iyi ve dürüst bir insan olarak bilinmek 

4- Geniş ve etkili bir çevreye sahip olmak, kendi çevresinde etkin olmak 

5- Demokrat bir tavır ve anlayış sahibi olmak, farklılıklarla bir arada çalışabilmek

Şimdi birisi çıkıp evet bunlar herkes için gerekli öncelik ve kriterlerdir diyebilir ve haklıdır da ancak bunu söylemek kadar uygulamak da bir marifet. Uygulama marifetini göstermek de zaman istiyor, emek istiyor. Diğer siyasi partilere şöyle bir baktığımızda veya itham etmeyelim; siyaset dediğimizde aklımıza ilk gelenlere baktığımızda saydığımız kriter ve önceliklerden bambaşka bir tablo görüyoruz. İşte bu anlamda DEVA siyasetin de DEVA'sı olacak diyorum.  

Maalesef ülkemizde çok zamandır siyaset bir meslek gibi algılanıyor; TBMM'nin en genç üyesi ünvanına sahip kişi aynı zamanda en yaşlı üyesi ünvanını da alabiliyor. Parti başkanlarının  yaşına baktığımızda  pandemi/salgın sürecindeki kuralları uygulasak bir çoğu sokağa çıkma yasağına tabi oluyor. Siyaset maalesef rant, menfaat, yalancılık kelimeleri ile anılıyor. Oysa siyasetten beklediğimiz kısaca çözüm, uzlaşı, gelecek vizyonu olması gerekiyor. Bağıran, kavga eden, ağza alınmayacak sözlerle birbirini itham eden kişiler yerine dinleyen, nezaket sahibi, çözüm üreten ve uzlaşmayı bilen kişilerin siyasette olması gerekiyor. Çünkü siyaset ülkenin tüm kesimlerinin; istisnasız tüm katmanlarının sorunlarına çözümlerin  ve vatandaşların hepsinin geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak çalışmaların adı olmalı. 

Hasılı kelam; DEVA'da geçirdiğim 45 günlük süreçte Genel Başkan ve Yardımcılarından başlayarak, Bursa'da gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde DEVA'da siyaset yapmak isteyenlere kadar her katmanda şunu görüyorum, bu ekip siyasete yeni ve olumlu anlamlar yüklemek için var. Bu ekip siyasetin umut, çözüm, refah, güven, huzur, birliktelik gibi pozitif sözcüklerle anılması için siyaset yapmak istiyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder